• 25 خرداد 1400

راهنمای جامع ورود به بازار ارزهای دیجیتال

هریک از بازارهای مالی ویژگی‌های مختص خودشان را دارند و برای فعالیت در آنها نیاز داریم تا به صورت کامل مفاهیم آنها را بشناسیم. بازار ارزهای دیجیتال علارغم اینکه قدمت کمتری نسبت به سایر بازارهای مالی دارد؛ پر از مفاهیم پیچیده‌ای هستند که فعالیت در آنها مستلزم شناخت تمامی این مفاهیم است. بر همین اساس در این محتوای آموزشی به توضیح و معرفی کامل مهمترین موضوعات و مفاهیم در بازار ارزهای دیجیتال پرداختیم.


ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

واژه ارز دیجیتال ترجمه لغت Cryptocurrency در زبان انگلیسی است و از ۲ عبارت Crypto‌ به معنی رمزنگاری و Currency به معنی ارز تشکیل ‌شده‌است؛ از این‌ رو گاهی از لغات معادل رمز ارز یا ارز رمزنگاری شده نیز برای این مفهوم استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال در حقیقت یک شکل الکترونیکی از پول است که به ‌صورت رمزنگاری‌شده در فضای اینترنت قرار دارد و اساساً قابل هک کردن نیست. از طرفی اطلاعات مربوط به مالکیت یک ارز دیجیتال و تراکنش‌های آن نیز بر روی شبکه‌ای که بلاک‌چین نامیده می‌شود قرار دارد و این شبکه اطلاعات را در اختیار عموم افراد قرار داده و تمامی کاربران می‌توانند سابقه تراکنش‌ها را مشاهده کنند.

علاوه بر این در مورد تفاوت پول‌های معمولی با ارزهای دیجیتال نیز بد نیست بدانید که پول‌های معمولی یا همان ارزهای فیات (دلار، یورو یا ریال) به‌ وسیله بانک‌های مرکزی کشورها منتشر شده و این بانک‌ها بایستی مقداری دارایی با ارزش مثل طلا را به‌عنوان پشتوانه این پول‌ها در خزانه خود داشته باشند. ولی ارز دیجیتال به این شکل نیست و اکثریت رمز ارزها بدون هیچ‌گونه پشتوانه فیزیکی فعالیت می‌کنند. از طرفی در تراکنش‌های آنلاین میان دو نفر، یک واسطه دیگر که معمولاً بانک است نیز نقش ناظر را ایفا می‌کند، ولی نقل و انتقال ارزهای دیجیتال میان دو نفر به شکل کاملاً همتا به همتا انجام می‌شود و به‌جای وجود یک واسطه مثل بانک، صحت تراکنش‌ها به‌وسیله شبکه‌ای از کاربران که بلاک‌چین نامیده می‌شود تأیید می‌شود.

همچنین ارزهای دیجیتال تفاوت‌های اساسی دیگری نیز با پول‌های رایج دارند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به بازگشت‌ناپذیری تراکنش‌های ارز دیجیتال اشاره کرد؛ در واقع در مورد پول‌های رایج در صورت بروز مشکل امکان پیگیری و لغو تراکنش وجود دارد، ولی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به این شکل نبوده و در صورت انجام هرگونه تراکنش به‌ هیچ‌ وجه امکان لغو یا بازگشت آن میسر نخواهد بود. اما تفاوت آخر میان این دو دارایی به حفظ هویت کاربران آنها مربوط می‌شود. در تراکنش‌های مربوط به پول‌های رایج، هویت کاربران احراز می‌شود، ولی در ارزهای دیجیتال هویت کاربر محفوظ می‌ماند.

 

ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای دیجیتال یک شکل الکترونیکی از پول است که به ‌صورت رمزنگاری‌شده در فضای اینترنت قرار دارد.


تاریخچه پیدایش ارزهای دیجیتال

از علم رمزنگاری برای نخستین بار در جنگ جهانی دوم به‌ منظور انتقال پیام‌های نظامی استفاده شد، اما رفته‌رفته این رمزنگاری در عرصه‌های دیگر نیز کاربرد پیدا کرد. نخستین بار در دهه نود میلادی، فناوری زنجیره بلوک یا همان بلاک‌چین معرفی شد و در سال ۲۰۰۹ پس از وقوع بحران عظیم اقتصادی در جهان، رمزارز غیرمتمرکزی به نام بیت‌کوین براساس فناوری زنجیره بلوک توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پا به عرصه تجارت‌های پنهان گذاشت.

در ادامه نیز رمز ارزهای دیگری مثل بیت‌کوین کش، کاردانو، لایت کوین، ریپل، لومن، مونرو، زی کش، بایننس‌کوین و صدها رمز ارز دیگر به وجود آمدند که هر یک از این رمز ارزها کاربردها و ویژگی‌های خاصی دارند و باعث شده در صنایع مختلف استفاده شوند. مثلاً رمز ارزی مانند تتر، به دلیل پایداری که نسبت به ارزهای رایج دارد برای حفظ ارزش پول استفاده می‌شود ولی قیمت برخی دیگر از رمزارزها دائماً در نوسان است و می‌توانند به‌ عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری استفاده شوند.

 

تاریخچه پیدایش رمز ارزها

در سال ۲۰۰۹ پس از بحران عظیم اقتصادی در جهان، رمزارز غیرمتمرکزی به نام بیت‌کوین توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پا به عرصه گذاشت.

 


ارتباط پول‌های رایج و ارزهای دیجیتال

به‌ صورت کلی ارزهای دیجیتال و پول‌های رایج تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند که همین تفاوت‌ها این دو دسته از دارایی‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌سازند؛ برای مثال پول‌های رایج از سوی دولت‌ها و مؤسسات مالی کنترل می‌شوند، ولی ارزهای دیجیتال را هیچ نهاد مرکزی کنترل نمی‌کند. همچنین پول‌های رایج به وسیله حکومت‌ها و بانک‌های مرکزی چاپ می‌شوند، ولی عموم ارزهای دیجیتال طی فرآیندی به نام استخراج تولید می‌شوند که این فرایند به ‌وسیله افراد فعال در شبکه هر ارز دیجیتال انجام می‌شود و همین موضوع باعث شده تا برخلاف پول‌های رایج، ارزهای دیجیتال ضد تورم باشند و روز به‌ روز بر ارزش آنها اضافه شود.

علاوه بر این، پول‌های رایج معمولاً در بانک‌ها نگهداری می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا دولت‌ها و بانک‌ها به اطلاعات صاحبان حساب دسترسی داشته باشند، ولی در ارزهای دیجیتال هیچ فرد یا سازمانی از جزئیات کیف‌پول شما و موجودی آن اطلاعی ندارد.

علاوه بر این موارد تراکنش‌های ارزهای دیجیتال برگشت‌پذیر نیستند، ولی تراکنش‌های پول‌های رایج در صورت صلاح‌دید دولت یا بانک‌ها قابل بازگردانی هستند. از طرفی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به شکل ناشناس انجام می‌گیرند و نام فرستنده و گیرنده در آنها مشخص نیست، ولی تراکنش‌های پول‌های رایج ناشناس نبوده و به ‌راحتی قابل ‌ردیابی هستند.

تفاوت ارزهای دیچیتال

مهم ترین تفاوت ارزهای دیجیتال با پول های رایج


ویژگی‌های ارزهای دیجیتال

اولین مزیت ارزهای دیجیتال که شاید مهم‌ترین آن باشد، انتقال پول به‌صورت شخص به شخص است که هیچ واسطه‌ای در این ‌بین حضور ندارد و نمی‌تواند در انتقال پول دخالت یا نظارت داشته باشد؛ این امر می‌تواند یک امتیاز محسوب می‌شود، زیرا انتقال پول به‌ صورت محرمانه بوده و هیچ ردی از خود به ‌جای نمی‌گذارد. از طرفی نبود واسط بین تراکنش‌ها سبب می‌شود مسائلی مانند کارمزد دیگر معنا و مفهومی مانند قبل نداشته باشد و عملیات انتقال پول با هزینه کمتری صورت پذیرد.

دومین مزیت پول‌های دیجیتال جهانی بودن و فراگیری آن است که محدود به یک کشور یا یک قاره نیست؛ حتی کشورهایی که ممکن است به دلیل مسائل سیاسی، محدودیت‌هایی را در تعاملات پول و ارز واقعی داشته باشند به ‌راحتی می‌توانند از این پول دیجیتال استفاده کنند. جابه‌جایی سریع پول در شبکه ارزهای دیجیتال از دیگر مزایای این سیستم است، انتقال پول در سیستم‌های سنتی با سرعت پایینی همراه بوده و نیازمند زمان بیشتری است. اما در پرداخت آنلاین ارزهای دیجیتال علاوه بر اینکه در همان لحظه پول را انتقال می‌دهند امکان خطا نیز در آن بسیار پایین است.

ارزهای دیجیتال از سیستم بلاک‌چین استفاده می‌کنند که در آن مبدأ و مقصد تراکنش و مقدار آن مشخص نیست، ولی بقیه افراد حاضر در آن می‌توانند صحت معامله را بر اساس الگوریتم‌های بلاک‌چین تأیید کنند و چون تمامی افراد می‌توانند بر تمامی معاملات نظارت داشته باشند، در نتیجه شفافیت معاملات بالا بوده و از طرفی به میزان قابل ‌توجهی به امنیت آن نیز می‌افزاید.

همان‌طور که گفته شد امنیت بالای ارزهای دیجیتال نیز به ‌عنوان مزیت آن به‌ حساب می‌آید که نسبت به بانکداری سنتی به میزان بیشتری است؛ زیرا در بانکداری سنتی متصدیان بانک به حساب‌های افراد دسترسی دارند اما در این سیستم فقط خود شخص به آن دسترسی دارد.

ویژگی‌های ارزهای دیجیتال

ویژگی ارزهای دیجیتال انتقال سریع محدود به یک کشور یا یک قاره نیست استفاده از سیستم بلاکچین

 


فعالیت در این بازار برای چه افرادی مناسب و برای چه افرادی نامناسب است؟

به‌ طور کلی سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال برای تمامی افراد مناسب نبوده و افرادی که بدون شناخت کافی و آموزش پا به این عرصه می‌گذارند، دارایی‌های خود را در معرض ریسک بسیار زیادی قرار خواهند داد. از این ‌رو در صورتی‌ که هر یک از موارد زیر در خصوص شما صادق است، به ‌احتمال ‌زیاد بازار رمز ارزها مکان مطلوبی جهت سرمایه‌گذاری شما نخواهد بود:

 

در جستجوی ثروت‌ اندوزی یک‌شبه

همه ما در خصوص افرادی که در سال‌های گذشته با خرید بیت‌کوین سرمایه خود را در مدت کوتاهی چند برابر کرده‌اند شنیده‌ایم، اما تحقق این رؤیا به خوش‌شانسی فراوانی در حد بردن لاتاری نیاز دارد و بیشتر افرادی که از رشدهای نجومی بیت‌کوین سود کسب کردند افرادی بودند که با دید بلندمدت، شناخت و علم در این حیطه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

عدم شناخت و درک صحیح و کامل از ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال نسبت به خیلی از تکنولوژی‌های تازه، همچنان مبحث گیج‌کننده و پیچیده‌ای هستند. البته شما برای سرمایه‌گذاری و معامله رمز ارزها احتیاجی نیست دانش کامپیوتری خاصی داشته باشید، اما بایستی حداقل شناخت کلی از طریقه کارکرد آن، طریقه پیدایش و کیف پول‌های رمز ارزها داشته باشید و بدون آگاهی از این حداقل‌ها سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال قمار بر سر سرمایه است.

 

عدم برخورداری از سرمایه‌ای مازاد جهت سرمایه‌گذاری

قانون طلایی سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی این است که پولی را به این بازارها وارد کنید که تحمل از دست دادنش را داشته باشید و زندگی شما با از دست دادن این پول درگیر بحران نشود. به این خاطر که ارزهای دیجیتال هنوز خیلی پر نوسان و پیش‌بینی‌ناپذیر هستند، همیشه این احتمال را بدهید که امکان دارد سرمایه شما نصف یا حتی کمتر شود و اگر شما به این پول در کوتاه‌مدت نیاز داشته باشید شاید مجبور شوید با ضرر بسیار زیادی از بازار خارج شوید. از این ‌رو جهت خرید ارزهای دیجیتال سرمایه مازاد خود را با دید بلندمدت به بازار وارد کنید.

 

اشتباهات بازار ارزدیچیتال

تصورات غلط بازار ارزهای دیجیتال یه شب پولدار شدن عدم شناخت از بازارهای ارزدیجیتال سرمایه گذاری با کل سرمایه خود


توکن و کوین چیست؟

بسیاری از افرادی که وارد عرصه ارزهای دیجیتال می‌شوند، به ‌درستی تعریف کوین و توکن و تفاوت آنها را درک نمی‌کنند و نکته اساسی این است که بین کوین و توکن تفاوت‌های بسیار بزرگی وجود دارد. در واقع توکن یک ارز دیجیتال است؛ ارز دیجیتالی که بلاک‌چینی مستقل ندارد و روی شبکه‌هایی مانند اتریوم جابجا می‌شود. پس می‌توان گفت مهمترین موضوعی که باعث تفاوت میان یک کوین و توکن می‌شود، برخورداری یا عدم برخورداری از بلاک‌چین مستقل است. بلاک‌چین‌هایی مثل اتریوم نیز امکان توسعه توکن‌های رمز ارزهای دیگر را از طریق خود همین شبکه امکان‌پذیر می‌کنند که پروژه‌هایی مانند ترون و وی‌چین، حاصل توکن‌هایی بر پایه شبکه اتریوم هستند.

 


بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین کار خود را از ابتدای سال ۲۰۰۹ به ‌صورت عمومی آغاز کرد. به زبان عامیانه بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که از کدهای کامپیوتری ساخته ‌شده‌ است. این مفهومی است که ممکن است پیچیده‌تر از حد تصور برخی افراد باشد و ارزش آن به عوامل مختلفی از جمله میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

دو ویژگی اصلی بیت‌کوین یعنی غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر، دستاورد مهمی در برابر پول‌های امروزی به‌ حساب می‌آیند که مسیر را برای شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده باز می‌کند. بیت‌کوین را می‌توانید به ‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، به ‌وسیله آن انتقالات ارزی خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌های آنلاین سفارش دهید. همین کارکردهای مختلف و استفاده‌های متفاوتی که از بیت‌کوین می‌توانید داشته باشید، شاید مهم‌ترین دلیل و بهترین پاسخ به این سوال باشد که چرا باید با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

بیت‌کوین یک روش مفید برای دور زدن بسیاری از مقررات مالی سراسر جهان محسوب می‌شود؛ ماهیت قابل برنامه‌نویسی بیت‌کوین به ما امکان می‌دهد که یک بانک جهانی فاقد بگیر و ببند بسازیم و از این ‌رو تقریباً هیچ کجا لازم نیست با مقررات دست‌وپاگیر مالی موسسه‌ها و نهادهای مختلف سروکار داشته باشیم.

 

 


آلت‌کوین چیست؟

به زبان ساده آلت‌کوین‌ها تمام رمزارزهای بازار به جز بیت‌کوین هستند؛ به عبارت دیگر به تمامی رمزارزهایی که پس از بیت‌کوین به وجود آمدند آلت‌کوین گفته می‌شود. آلت‌کوین‌ها رمز ارزهای جایگزین به شمار می‌روند و آمده‌اند تا جایگزین بیت‌کوین شوند. شاید در ابتدا با توجه به‌ قدرت نخستین رمزارز دنیا، کنار زدن آن امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسید، اما امروز می‌بینیم سهم بیت‌کوین از بازار ارز دیجیتال روز به‌ روز در حال کاهش است.

برخلاف بیت‌کوین، سیستم تمام آلت‌کوین‌ها منحصر به یک سیستم پولی نیست و برخی از آن‌ها علاوه بر انتقال پول، کاربردهای دیگری نیز دارند؛ برای مثال باید به اتریوم اشاره کرد که این اکوسیستم بلاک‌چینی عظیم، برای ساخت و اجرای اپلیکیشن غیرمتمرکز و قرارداد هوشمند کاربرد دارد.

آلت کوین‌های زیادی اعم از اتریوم؛ لایت‌کوین و ریپل تا امروز متولد شده‌اند که در صدر جدول قرار داشته و هنوز قدرتشان را حفظ کرده‌اند؛ البته تعدادی از آنها با وجود محبوبیت در یک بازه زمانی، امروزه کاملاً محو شده یا به قعر جدول رمزارزها سقوط کرده‌اند. آلت‌ کوین‌هایی نظیر اتریوم، ریپل، پولکادات و ترون صرفاً یک رمزارز نیستند و در اصل پلتفرمی کاربردی شامل یک ارز دیجیتال اختصاصی به شمار می‌روند.

 

 


استیبل‌کوین چیست؟ معرفی برخی از مهم‌ترین استیبل کوین‌ها

به ‌صورت کلی به دلیل نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتالی همچون بیت‌کوین، بسیاری از سرمایه‌گذاران تحمل ریسک سرمایه‌گذاری و مبادله در این بازار را ندارند. از این ‌رو ارزهایی با نام اسیبل‌کوین همچون تتر به بازار معرفی شدند که در کنار مزایای استفاده از بلاک‌چین، از جمله امنیت، حفظ حریم خصوصی، هزینه کم و شفافیت، به رفع مشکل نوسانات شدید قیمت نیز کمک می‌کنند.

در حقیقت استیبل‌کوین دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که سعی در ایجاد ثبات قیمت دارد و توسط دارایی‌های ذخیره‌شده پشتیبانی می‌شود؛ افرادی که از ارزهای دیجیتالی پایدار برای خرید استفاده می‌کنند مجبور نیستند در مورد نوسانات روزانه ارزهای دیجیتالی نگران باشند.

علاوه بر این موارد، استیبل کوین‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • استیبل‌کوین با پشتیبانی ارز سنتی
 • استیبل‌کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتالی
 • استیبل‌کوین بدون پشتوانه

استیبل‌کوین با پشتوانه ارز سنتی

این نوع ارز دیجیتالی پایدار با یک دارایی سنتی مانند پول ملی یا طلا حمایت می‌شود؛ برای مثال اگر یک استیبل‌کوین به دلار آمریکا گره‌ خورده باشد، برای هر ارز صادرشده یک دلار در حساب بانکی نگهداری می‌شود. همچنین اگر به قیمت طلا گره‌ خورده باشد، برای هر ارز دیجیتالی پایدار صادرشده مقدار مشخصی از طلا نگهداری می‌شود.

یکی از جنبه‌های منفی این نوع از ارزهای دیجیتالی پایدار، ساختار متمرکز بودن آن است. برخلاف بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده دیگر که ساختار غیرمتمرکزی دارند، استیبل‌کوین‌ها با پشتوانه سنتی دارای ساختار متمرکز هستند. به این معنی که توسط یک نهاد متمرکز مانند بانک اداره می‌شوند؛ بنابراین برای سرمایه‌گذاری روی آنها  نیاز به اطمینان و اعتماد به این نهاد متمرکز است.

 

استیبل‌کوین‌ با پشتوانه ارزهای دیجیتال

استیبل‌کوین‌ با پشتوانه دارایی ارزهای دیجیتالی، با استفاده از ارزهای دیجیتالی نظیر بیت‌کوین یا اتر پشتیبانی می‌شوند، این دارایی‌های دیجیتالی نیز در قراردادهای هوشمند در پلتفرم اتریوم نگهداری می‌شوند. این نوع از ارزهای دیجیتالی پایدار، ساختار غیرمتمرکزی دارند. از آنجا که مقدار ارزهای دیجیتالی که از این رمز ارزهای پایدار پشتیبانی می‌کنند، بیشتر از ارزش خود استیبل‌کوین است، هرگونه نوسانات قیمتی در این ارزهای دیجیتالی، روی ارزش استیبل‌کوین تأثیر نمی‌گذارد.

 

استیبل کوین‌های بدون پشتوانه

ارزهای دیجیتالی استیبل‌کوین بدون وثیقه یا پشتوانه توسط هیچ نوع دارایی پشتیبانی نمی‌شوند. در عوض، آنها از الگوریتم‌هایی برای تنظیم عرضه و تقاضا استفاده می‌کنند تا ارزش سکه پایدار بماند. در نتیجه نیازی به پشتوانه برای ارزش‌افزوده این توکن‌ها نیست و به قراردادهای هوشمند جهت عرضه در بازار متکی هستند.

 

 


فناوری بلاک‌چین چیست؟ ویژگی‌ها؛ مزایا و معایب آن

بیشتر افراد برای انجام یک تراکنش مالی از یک واسطه نظیر بانک استفاده می‌کنند. اما بلاک‌چین این امکان را به خریداران و فروشندگان (ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان پول مجازی) می‌دهد که به‌صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیاز به یک شخص ثالث به‌عنوان واسطه از بین برود. این شکل از تراکنش را «همتا به همتا» می‌نامند.

بلاک‌چین از رمزنگاری به‌منظور ایجاد امنیت در تبادلات استفاده می‌کند. برخلاف سیستم‌های بانکی که در یک موقعیت مشخص مستقر هستند و در اصطلاح متمرکز عمل می‌کنند، مرکز داده‌هایی که بلاک‌چین‌ها در آن قرار دارند کاملاً غیرمتمرکز و در سراسر جهان پخش هستند.

محل نگهداری بلاک‌چین‌ها را در اصطلاح «دفتر کل توزیع‌شده» می‌نامند. این دفتر کل به‌گونه‌ای است که هرکسی در شبکه می‌تواند جزییات آن را مشاهده کند. این شبکه درواقع زنجیره‌ای از رایانه‌هایی است که درستی تراکنش‌های صورت گرفته بین شما و طرف مقابلتان را تأیید می‌کنند و پس از تأیید، آن را نیز به بلاک‌چین اضافه می‌کنند.

بلاک‌چین اطلاعات و جزییات تک‌تک تراکنش‌های صورت گرفته با این ارز دیجیتال را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد از یک بیت‌کوین بیش از ۲ بار استفاده کند (یعنی کلاهبرداری کند) جلوی آن را می‌گیرد. از طرفی فناوری بلاک‌چین تقریباً می‌تواند در هر نوع تراکنش ازجمله نقل ‌و انتقال پول، کالا یا املاک کاربرد داشته باشد. کاربردهای بالقوه این فناوری نامحدود است و از جمع‌آوری مالیات تا توانمندسازی مهاجران برای ارسال پول به خانواده‌های خود در کشورهای محرومی که سیستم بانکی ضعیفی دارند قابل‌استفاده است.

بلاک‌چین همچنین می‌تواند به جلوگیری از کلاهبرداری بینجامد، زیرا هر نوع معامله صورت گرفته در آن ثبت‌شده و جزییات آن در دفتر کل درج می‌شود و همه می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند. حال اگر بلاک‌چین بیشتر در دنیا مورد استفاده قرار گیرد، هرکسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند از آن برای تراکنش‌های خود استفاده کند.

با این ‌وجود پژوهش‌ها نشانگر افزایش استفاده از این فناوری در دهه آینده است. زیرا بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های فناوری علاقه زیادی به استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات خود نشان می‌دهند. شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت، IBM و PwC از جمله شرکت‌های مشتاق به بهره‌گیری از این فناوری هستند. بانک‌های دنیا نیز در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را برای بهره‌گیری از این فناوری به انجام رسانده‌اند.

 

 


انواع سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات

از زمان ظهور فناوری‌های مربوط به شبکه‌های کامپیوتری در مجموعه‌های کوچک و بزرگ، تغییرات زیادی در انواع ذخیره‌سازی اطلاعات در شبکه ایجاد شده‌است. اینکه کدام‌یک از روش‌های موجود باید در طراحی شبکه‌های کامپیوتری به‌منظور ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده شود، به پارامترهای مختلفی مانند بودجه و نیاز کارفرما بستگی دارد.

برای مثال در ابتدا رایج‌ترین روشی که برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌شد، استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری معمول بود. به این معنا که یک تجهیز جانبی به سیستم‌های تحت شبکه متصل شده و داده‌ها روی آن ذخیره می‌شدند. اما این روش مانع از دسترسی راحت و آسان تمام کسانی که به شبکه متصل بودند، می‌شد.

علاوه بر این، امکان پر شدن فضای ذخیره‌سازی تجهیز جانبی نیز وجود داشت و خرید مجدد حافظه و ذخیره حافظه‌های قبلی، به دغدغه دیگری برای مدیران تبدیل می‌شد.

 


دفتر کل توزیع‌شده چیست؟

به ساده‌ترین بیان می‌توان گفت که دفتر کل توزیع شده نوعی سیستم دیجیتالی برای ثبت و نگهداری اطلاعات و تراکنش‌هاست. برخلاف پایگاه‌های داده سنتی که در آن داده‌ها به‌صورت متمرکز و در یک سرور مرکزی ذخیره می‌شدند در دفترکل توزیع شده تمامی تراکنش‌ها به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز و همراه با جزئیات در پایگاه‌های داده مختلف ذخیره می‌شوند.

دفاتر کل توزیع‌شده بیشتر برای ثبت داده‌های مشخص مانند اسامی و فهرست‌ها و داده‌های متغیر مثل تراکنش‌ها استفاده می‌شوند. این دفاتر به شکلی طراحی‌شده که در آن هر نود یا گره وظیفه تأیید و پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارند. این سیستم توانسته است تا تحول عظیمی در فرایند ثبت و نگهداری داده‌ها به وجود آورد و در نحوه ارتباط میان اطلاعات تغییرات اساسی ایجاد کند.

در شبکه بلاک‌چین برای اینکه بتوانیم تراکنش‌ها و داده‌های ضروری را ثبت و نگهداری کنیم، استفاده از دفتر کل مشترک امری ضروری است. دفتر کل مشترک مفهوم چندان جدیدی نیست، همواره از قرن‌های گذشته این عمل به شکل کاغذی و دستی انجام می‌گرفت که با گسترش علوم کامپیوتری و شکل‌گیری فناوری‌های پیشرفته، به ‌مرور زمان دفاتر کل دیجیتالی جایگزین دفاتر کل کاغذی شدند. در دفاتر کل سنتی و دیجیتالی، وجود یک نهاد مرکزی برای تأیید و اعتبارسنجی اطلاعات ثبت‌شده الزامی است. سیستم‌های بانکداری امروزی نمونه‌ای از این دفاتر کل سنتی هستند که وظیفه تأیید تمامی تراکنش‌ها را بر عهده ‌دارند.

تکنولوژی بلاک‌چین و متعاقب آن بیت‌کوین، اولین نسخه‌های کاربردی از دفتر کل توزیع‌شده به شمار می‌روند که در سال 2009 بر اساس به کارگیری از دفاتر کل توزیع‌شده به وجود آمد. از همین رو اغلب افراد دو مفهوم دفتر کل توزیع‌شده و بلاک‌چین را با  یکدیگر اشتباه می‌گیرند. برای درک بهتر می‌توان گفت که بلاک‌چین نوعی دفتر کل توزیع‌شده است.

در اینجا مفهوم توزیع‌شده (همگانی بودن) این است که اطلاعات تراکنش‌ها توسط یک سازمان مرکزی ثبت و به‌روزرسانی نمی‌شوند، بلکه به‌طور مستقل توسط هر گره (کامپیوتر) ساخته و نگهداری خواهد شد. بدین معنی که هر فردی که تراکنشی را پردازش می‌کند، در مورد ثبت شدن یا نشدن آن تراکنش رأی می‌دهد و سپس توسط اکثریت افراد موجود در شبکه رأی گیری می‌شود تا آن اطلاعات ثبت شود. به همین علت کارشناسان معتقدند که با بهره‌گیری از این فناوری می‌توان سرعت تراکنش‌ها را افزایش داد.

 

 


کیف‌ پول الکترونیکی چیست؟ معرفی چند مورد از بهترین کیف پول‌ها و ویژگی آنها

برخلاف کیف‌ پول فیزیکی که برای نگه‌داری و حمل دارایی‌های فیزیکی مانند اسکناس و سکه استفاده می‌شوند، یک کیف‌ پول ارز دیجیتال در واقع نرم‌افزاری است که مستقیماً به شبکه بلاک‌چین متصل است و شما می‌توانید اقدام به دریافت و ارسال بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کنید.

کاری که این نرم‌افزار کیف پول برای شما انجام می‌دهد این است که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را در خود ذخیره می‌کند و برای شما امکان آسان‌تر انجام تراکنش به‌وسیله ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

کارت‌های عابر بانک می‌توانند مثال خوبی برای درک بهتر کلید عمومی و خصوصی باشند. به این صورت که شما می توانید کلید عمومی را همان شماره کارت عابر و کلید خصوصی را رمز کارت در نظر بگیرید. به ‌بیان ‌دیگر، کلید عمومی همان آدرس کیف پول دیجیتال است که افراد می‌توانند ارز دیجیتال را به آن ارسال کنند.

 

 


مزایای استفاده از کیف پول دیجیتال

برای نگهداری ارزهای دیجیتالی دو روش کلی وجود دارد. اولین روش نگهداری ارزها در صرافی‌های دیجیتال است که در این حالت کاربر ارزهای خود را پس از خرید، در همان سایت صرافی نگهداری می‌کند. زمانی که بخواهد ارزهای خود را از صرافی پس بگیرد و به کیف پول خود منتقل کند، این فرآیند مانند سایر فرایندهای انتقال شامل کارمزد می‌شود.

 

دریافت پاداش

بسیاری از کیف پول‌های دیجیتال، به کاربران خود در ازای تراکنش‌هایی که با کیف پول خود انجام می‌دهند، مبلغی را تحت عنوان پاداش برای آنها در نظر می‌گیرند. برای مثال شما در ازای تراکنشی که با کیف پول خود انجام داده‌اید، برخی کیف پول‌ها ۲% از مبلغ خرید یا ارسال ارز را به شما بازمی‌گرداند.

 

سهولت استفاده

شما با استفاده از کیف پول‌هایی که رابطه کاربری آسانی دارند، به‌راحتی می‌توانید به شبکه متصل شده و از روشی نوین و با امنیت بالا تراکنش‌های خود را انجام دهید.

 

دسترسی سریع به داده‌ها

با استفاده از کیف پول‌های دیجیتال، خیلی سریع و آسان می‌توانید به سابقه تراکنش‌های خود دسترسی داشته باشید که شامل اطلاعات بیشترین خریدهای انجام‌شده و مقدار ارزهای ارسال‌شده می‌شود. بنابراین این امکان را دارید تا مشتریان خود را دسته‌بندی کرده و برای کسانی که بیشترین خرید را داشته‌اند، بسته‌های ویژه یا جوایزی در نظر بگیرید.

 

سرعت بیشتر

کاربران کیف پول‌های دیجیتال، از سرعت‌ بالای این کیف پول‌ها بسیار راضی هستند. در واقع اکثر آنها معتقدند که با استفاده از این کیف پول‌ها، همه ‌کارهای پرداخت به سرعت انجام می‌شود و دیگر نیاز نیست که زمان زیادی را صرف انتقال یا خرید ارز کنیم.

 

امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال

مهم‌ترین مسئله درباره کیف پول‌های دیجیتال، امنیت بالای آنها است. با اینکه همه حساب‌ها و دارایی ها کاربران در یک‌جا ذخیره می‌شود و علاوه بر آن اطلاعات مهمی از قبیل نام، شماره کارت، تاریخ انقضا و رمز عبور کاربر همگی در این کیف پول‌ها ذخیره ‌شده است، اما به‌هیچ‌ عنوان این اطلاعات در اختیار فروشنده یا فردی که برای او پول واریز می‌شود قرار نمی‌گیرد.

 

امنیت_کیف_پول_دیجیتال

مهمترین اهمیت کیف پول الکترونیکی امنیت آن هست

 


بهترین و پرطرفدارترین کیف پول‌های ارزهای دیجیتال

در این قسمت فهرستی از بهترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های دیجیتال را برای شما آماده کرده‌ایم:

 

 • تراست ولت (Trust Wallet)
 • لجر نانو اس  (Ledger Nano S)
 • لجر نانو اکس (Ledger Nano X)
 • اتمیک ولت (Atomic Wallet)
 • ترزور (Trezor)
 • کیپ کی (KeepKey)
 • برد ولت  (Bread Wallet)
 • آرموری  (Armory)


خرید و فروش ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی به دو صورت امکان‌پذیر است:

 

 • صرافی‌های داخلی ارزهای دیجیتال

روش اول یا کم ریسک‌تر برای خرید و فروش رمزارزها در ایران؛ این است که در صرافی‌های داخلی ثبت‌نام کنید و به معامله آنها بپردازید. معروف‌ترین صرافی‌های داخلی جهت معامله روی رمز ارزها عبارتند از صرافی نوبیتکس، صرافی والکس و صرافی تبدیل که دارای مزایا یا معایبی نسبت به صرافی‌های خارجی هستند. برای مثال کارمزد برخی از این صرافی‌های داخلی بیشتر از کارمزد صرافی‌های خارجی نظیر بایننس است. همچنین نقدشوندگی و سرعت معامله در صرافی‌های داخلی قابل قیاس با بروکرها خارجی نیست؛ مثلا حجم و سرعت معاملات در صرافی بایننس بسیار بیشتر از صرافی‌های داخلی است لذا شما راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانید رمزارز خود را بخرید یا بفروشید.

از طرفی مزیت اصلی فعالیت در صرافی‌های داخلی این است که در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توانید راحت‌تر به شرکت مورد نظر دسترسی داشته باشید. مثلا در صورتی که صرافی بایننس حساب کاربری شما را ببندد؛ نمی‌توانید به راحتی به آن شرکت مراجعه کنید و حساب کاربری خود را برگردانید. اما در صورتی که در بروکرهای داخلی فعالیت کنید و به هر دلیلی حساب کاربری شما بسته شود می‌توانید به شرکت مذکور مراجعه کنید و راحت‌تر مشکل خود را رفع کنید.

جهت معامله رمز ارزها در صرافی‌های داخلی؛ ابتدا باید اقدام به ثبت‌نام در آنها کنید. سپس حساب کاربری خود را به صورت ریالی شارژ کرده و به خرید یا فروش رمز ارز مدنظر خود بپردازید. همچنین در صورتی که می‌خواهید برداشت ریالی از آنها داشته باشید؛ ابتدا باید رمزارز خود را بفروشید و به ریال تبدیل کنید، سپس درخواست برداشت وجه بزنید و مبلغ مورد نظر خود را برداشت کنید.

 

 • صرافی‌های خارجی ارزهای دیجیتال

روش دوم معامله در بازار ارزهای دیجیتال؛ فعالیت و ثبت‌نام در بروکرهای خارجی مانند بایننس و کوینکس است. همان‌طور که گفته‌شد این روش ریسک بیشتری نسبت به فعالیت در صرافی‌های داخلی دارد؛ اما امکانات بیشتری هم در اختیار دارید. یکی از مهمترین امکاناتی که این صرافی‌ها برای کاربران خود در نظر گرفته‌اند؛ معاملات فیوچرز و معاملات مارجین (از طریق اهرم) است که در صرافی‌های داخلی چنین امکاناتی موضوعیت ندارد.

لذا با فعالیت در بروکرهای خارجی می‌توانید در کنار تحمل ریسک‌هایی همچون بسته شدن حساب کاربری خود؛ از مزایا و امکانات بیشتری نسبت به بروکرهای داخلی استفاده کنید.

مراحل خرید و فروش در صرافی‌های خارجی عبارتند از:

 • ابتدا باید حساب کاربری خود را در صرافی‌های داخلی شارژ کرده و به خرید رمز ارز تتر بپردازید. (با توجه به وضعیت تحریمی موجود امکان واریز ریالی به صرافی‌های خارجی وجود ندارد.)
 • سپس مقدار تتر خریداری شده خود را از طریق روش TRC-20 به حساب کاربری خود در صرافی خارجی منتقل کنید. (استفاده از روش TRC-20 کارمزد کمتری را به همراه دارد.)
 • در این مرحله می‌توانید با استفاده از رمز ارز تتر به خرید هر یک از رمز ارزهای دیگر مد نظر خود در صرافی‌های خارجی بپردازید.

با توجه به شرایط تحریمی موجود؛ امکان برداشت ریالی در صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی وجود ندارد. لذا برای برداشت مبلغ مد نظر خود ابتدا باید رمز ارز خود را به تتر تبدیل کرده؛ سپس آنرا به صرافی داخلی منتقل کنید و پس از فروش آن در صرافی داخلی به برداشت ریالی مبلغ مد نظر خود بپردازید.

اشتراک گذاری
نوشته های مشابه
نظرات کاربران

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود وایت پیپر