• 25 خرداد 1400
 • |
 • علی حیدری

رمز ارز بیت‌کوین چیست؟

میزان هزینه‌ها از میزان درآمدها هر روز در حال افزایش است و در دنیای اقتصاد، هرکسی مسئول سرمایه خود بوده و باید دائما در حال کسب و حفظ سرمایه خود باشد. شما سرمایه خود را به چه صورت حفظ می‌کنید؟ با سپرده‌گذاری در بانک؟ خرید دلار و طلا؟ سرمایه‌گذاری در بورس و بازارهای مالی؟ یا روش‌های دیگر؟ هر روشی که به کار می‌گیرید، باید قابلیت اطمینان داشته باشد و بتوان به آن اعتماد کرد. افزون بر روش‌های فوق، بستر دیگری که نسبتا نوپا است، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین می‌باشد. همه‌ی ما اخبار و مطالب زیادی در مورد سودآوری سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری شده خوانده و شنیده‌ایم و مایل هستیم با یک سرمایه‌گذاری هوشمند، دارایی خود را چندین برابر کنیم. اما اگر بدون آموزش و صرفاً از روی احساسات وارد این عرصه شویم، ممکن است همه‌ی سرمایه خود را از دست بدهیم! اگر به آشنایی با ارزهای دیجیتال و آموزش کریپتوکارنسی بیت‌کوین و سرمایه‌گذاری در آن علاقه‌مند هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.


معرفی رمز ارز بیت‌کوین

رمز ارز بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که به آن ارز رمزنگاری شده نیز گفته می‌‌شود. همانطور که قبلاً در مقاله مربوط به آموزش آلت‌کوین نیز گفته شد، به هر نوع پولی که وجود فیزیکی نداشته و فقط در فضای اینترنت معتبر و قابل معامله باشد، ارز دیجیتال گفته می‌شود که در دو گروه متمرکز و غیرمتمرکز قرار می‌گیرند. تفاوت این دو در عدم توانایی کنترل و تصرف شخص یا سازمان سوم اعم از دولت‌ها یا بانک‌ها در ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است؛ به عنوان مثال دولت‌ها و بانک‌ها از پول فیزیکی رایج و همچنین پول الکترونیکی، بدون خواستۀ افراد هزینه‌هایی مانند مالیات و عوارض را کسر می‌کنند ولی اگر سرمایه شما به صورت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین باشد، دارایی‌های شما در برابر این هزینه‌ها در امان خواهند بود!

همانگونه که اشاره کردیم اصلی‌ترین دلیل محبوبیت بیت‌کوین کنترل و تصرف‎ ناپذیری آن توسط بانک یا دولت است. شما می‌توانید ازطریق آن، معاملات بین‌المللی انجام دهید بدون اینکه به مجوزهای قانونی کشور نیاز داشته باشید یا هزینه‌های جانبی متحمل شوید. البته بیشتر افراد از بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌کنند تا معاملات.

 

رمز ارز بیت‌کوین

رمز ارز بیت‌کوین یکی از رمز ارزهای غیر متمرکز است

 


تاریخچه پیدایش بیت‌‌کوین

اولین نشانه پیدایش رمز ارز بیت‌‌کوین، ثبت دامنه سایت bitcoin.org در 18 آگوست 2008 میلادی بود. پس از آن در 31 اکتبر همان سال، فرد یا سازمان ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای با عنوان «بیت‌‌کوین: یک سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر» را منتشر کرد و نوشت: «من روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید کار کرده‌ام که کاملاً نظیر به نظیر است و شخص ثالث مورد اعتمادی ندارد».
در سوم ژانویه 2009، اولین بلوک بیت‌کوین استخراج شد و این بلوک همچنین به عنوان «بلوک پیدایش» شناخته می‌شود. سرانجام در 9 ژانویه 2009 استخراج اولین بلوک بیت‌کوین انجام و استخراج بیت‌کوین به طور جدی آغاز شد.

 

پیدایش رمز ارز بیتکوین

بیت‌کوین توسط فرد یا سازمان ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به وجود آمده است

 


ارزش رمز ارز بیت‌کوین چگونه تعیین می­‌شود؟

بیت‌کوین ارزش خود را از عرضه و تقاضا به دست می‌آورد که در ابتدا ارزش آن تقریباً نزدیک به صفر بود! در بین سال‌های 2012 تا 2013 مردم قبرس پس از آن‌که دولت کشورشان با بحران مالی روبه‌رو شد، اقدام به خرید بیت‌کوین کردند. نمونه دیگر مردم آرژانتین بودند که به دلیل تورم بالا در کشورشان، برای حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید بیت‌کوین کردند. اینگونه تقاضاها در طول زمان و مزایای بیت‌کوین (که در ادامه بررسی خواهد شد) نسبت به وجه نقدی و الکترونیکی، باعث افزایش ارزش آن و همچنین سایر ارزهای دیجیتال شده است.

 

ارزش رمز ارز بیت‌کوین

بیت‌کوین ارزش خود را از عرضه و تقاضا به دست آورد

 


محل ذخیره و نگهداری بیت‌کوین کجاست؟

احتمالاً این سوال برای شما هم پیش آمده است که بیت‌کوین که نه وجود فیزیکی دارد و نه سازمانی مالک آن است، کجا ذخیره شده و از چه طریقی معامله می‌شود؟

بیت‌کوین در کیف پول مخصوص ارزهای دیجیتال نگهداری می‌شوند. شما فقط از طریق این کیف پول‌ها می‌توانید بیت‌کوین خود را پس‌انداز یا برای معاملات خود، برای افراد دیگری ارسال یا از دیگران دریافت کنید. این کیف پول‌ها مشابه حساب بانکی افراد است اما تفاوت آن در این است که کیف پول الکترونیکی بیت‌کوین (و همچنین سایر کریپتوها)، به دو صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارند.

کیف پول نرم‌افزاری بیت‌کوین

هم به صورت برنامه‌های قابل نصب بر روی موبایل یا کامپیوتر و هم به صورت برنامه‌های تحت وب (به طور آنلاین) در دسترس هستند. کیف پول‌های زیادی با نام‌ها و برندهای مختلف از این دسته وجود دارند که به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارند و همچنین نصب و استفاده از آنها بسیار راحت‌تر از قبل است؛ چرا که تولیدکنندگان این نرم‌افزارها برای رقابت و دیده شدن، سعی در ساده‌سازی رابط کاربری و کاربرپسند کردن (user friendly) برنامه خود دارند.

کیف پول سخت‌افزاری رمز ارز بیت‌کوین

دسته دیگر، کیف پول‌های سخت افزاری است که به صورت حافظه جانبی (مانند USB) و همچنین کیف پول کاغذی وجود دارند. تولیدکنندگان کیف پول سخت‌افزاری نسبت به تولیدکنندگان کیف‌پول نرم‌افزاری بسیار کمتر هستند؛ به دلیل هزینه‌بر بودن تولید و همچنین مصرف‌کنندگان کمتر این نوع کیف پول. اما باید توجه کرد که امنیت کیف پول‌های سخت‌افزاری بسیار بیشتر است. اگرچه کیف پول‌های نرم‌افزاری هم امنیت زیادی دارند و در آنها هم کسی به سرمایه شما دسترسی ندارد. خطری (هرچند به ندرت) که کیف پول‌های نرم‌افزاری را تهدید می‌کند، مواردی مانند از دسترس خارج شدن وبسایت یا سرورهای کیف‌های نرم‌افزاری آنلاین است، درحالی که تنها خطری که می‌تواند کیف پول سخت‌افزاری را تهدید کند مرتبط با خود مالک آن است؛ برای مثال کیف پول‌ها شامل دو رشته متنی به نام‌های کلید خصوصی و کلید عمومی هستند. کلید خصوصی همان رمز کیف پول است که مجوز ورود به آن و دسترسی به سرمایه موجود در آن است و نباید این رمز را در اختیار بقیه گذاشت. اگر این رمز را فراموش کنید دیگر نمی‌توانید به ارزهای خود دسترسی داشته باشید. کلید عمومی همانند شماره کارت بانکی است، با این تفاوت که هویت شما را مجهول نگه می‌دارد. از طریق این کلید است که معاملات صورت می‌گیرد و شما می‌توانید این کلید را در اختیار هرکسی قرار بدهید. هر بار که وارد کیف پول خود شده و گزینه «دریافت بیت‌کوین» را بزنید، یک آدرس کلید عمومی جدید برای شما ایجاد می‌شود و این آدرس را در اختیار کسی قرار می‌دهید که قرار است برای شما بیت‌کوین ارسال کند. نکته قابل توجه هم اینکه اکثر کیف پول‌ها از رمزارز بیت‌کوین پشتیبانی می‌کنند، اما اگر قصد معامله ارز دیجیتال دیگری را داشته باشید، باید با توجه به نوع ارز دیجیتال خود (در مقاله آلت­کوین آنها را دسته بندی کرده‌ایم) بررسی کنید که کدام کیف پول ارز شما را پشتیبانی می‌کند.

 

کیف پول الکترونیکی بیت‌کوین

بیت کوین مانند بقیه رمز ارزها دارای کیف پول الکترونیکی نرم افزاری و سخت افزاری است

 


اساس و نحوه معاملات رمز ارز بیت‌کوین

در بخش قبل متوجه شدیم که رمز ارز بیت‌کوین در کیف پول‌های مخصوص ذخیره و از طریق آنها ارسال و دریافت می‌شود. حال سوال این است که در چه بستری و از چه طریقی معاملات بیت‌کوین صورت می‌گیرد؟ برای پاسخ، اجازه دهید که شما را با مفهوم «بلاک‌چین» آشنا کنیم.

بلاک‌چین ماهیت اصلی تمام رمزارزها است و همۀ تراکنش‌های آنها در بستر بلاکچین صورت می‌گیرد. بلاک‌چین این اطمینان را به معامله‌گران می‌دهد که تمامی معاملات آنها به صورت غیرمتمرکز و کاملاً ناشناس پردازش می‌شود و هیچکس نمی‌تواند به اطلاعات تراکنش‌ها دسترسی داشته باشد. فهرستی از همۀ تراکنش‌های انجام شده یا در حال انجام بلوک نامیده می‌شود و این بلوک‌ها به صورت رمزنگاری شده به هم متصل می‌شوند که هر بلوک شامل اطلاعات و داده‌های تراکنش‌ها بوده و همچنین از طریق یک کد رمزنگاری شده که «تابع هش» نامیده می‌شود، اطلاعات بلوک قبلی را نیز در بر دارد. در نتیجه اگر اطلاعات یک بلوک تغییر کند، اطلاعات کل زنجیره بلاک‌چین تغییر خواهد کرد و این همان دلیلی است که کریپتوکارنسی‌ها را غیرقابل تصرف کرده و در این بستر هر کسی مالک اصلی و قطعی دارایی خود است.

پس اساس معاملات بر بستر بلاکچین است. نحوه معاملات هم می‌تواند به دو صورت مستقیم، از فرد به فرد و یا از طریق صرافی‌ها باشد.

 

اساس معاملات رمز ارز بیت‌کوین

معاملات رمز ارز بیت‌کوین بر بستر بلاکچین است

 


چطور بیت‌کوین کسب کنیم؟

کریپتوکارنسی‌ها در چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که بیت‌کوین جزء دسته ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر ماینینگ (استخراج) است (برای آشنایی بیشتر خواندن مقاله آلت‌کوین‌ها پیشنهاد می‌شود). پس یا باید استخراج کنیم یا از کسانی که استخراج کرده‌اند، به طور مستقیم یا از طریق صرافی‌ها خرید کنیم.

تعداد کل رمز ارزهای بیت‌کوین‌ موجود 21 میلیون عدد بوده و پیش‌بینی شده که این تعداد تا سال 2140 به طور کامل استخراج شود. حال سوال اینجاست که بیت‌کوین چگونه استخراج می‌شود؟

رمز ارز بیت‌کوین یک شبکه غیرمتمرکز است که از بستر بلاکچین استفاده می‌کند و تقریباً هر ده دقیقه یک بلوک به زنجیره بلوک‌ها آن اضافه می‌شود. هر شخصی می‌تواند به زنجیره این بلوک‌ها دسترسی داشته و در محاسبات آنها به شبکه بیت‌کوین کمک کند و در ازای توان محاسباتی که در اختیار شبکه بیت‌کوین قرار می‌دهد، به‌عنوان جایزه از شبکه «بیت‌کوین» دریافت کند. به افرادی که با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری خود و نرم‌افزارهای مخصوص به این محاسبات می‌پردازند ماینر یا استخراج‌کننده گفته می‌شود. سپس این بیت‌کوین‌های استخراج شده توسط افراد، وارد شبکه‌های معاملاتی آنلاین شده و از طریق صرافی‌ها خرید و فروش می‌شوند.

 

کسب بیت‌کوین

برای کسب بیت‌کوین باید مانیر انجام بدهید که نیاز به سیستم قوی است

 


ویژگی‌های رمز ارز بیت‌کوین؛ خوب‌ها و بدها!

اصلاً رمز ارز بیت‌کوین چه مزیتی دارد تا آن را استخراج یا معامله کنیم؟ برای پاسخ به این سوال مزایا و معایب بیت‌کوین را بررسی می‌کنیم.

 

مزایا

اصلی‌ترین ویژگی آن، یعنی عدم توانایی دخل و تصرف افراد یا سازمان‌ها در معاملات است.

 

 • در بازار معاملاتی 24 ساعته معامله می‌شود.
 • فرصت سودآوری بالا به دلیل دامنه نوسانات زیاد.
 • نقدشوندگی آسان.
 • امنیت بسیار بالا.
 • ناشناس ماندن هویت افراد.
 • امکان معاملات مستقیم بین‌المللی بدون واسطه.

 

از معایب آن نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم کردن بستر کارهای غیرقانونی مانند کلاهبرداری، پولشویی، قاچاق، فرار مالیاتی و سایر موارد.
 • امکان وارد شدن ضررهای سنگین به دلیل دامنه نوسانات بالای بیت‌کوین.
 • برگشت‌ناپذیری معاملات؛ به طوری که اگر بیت‌کوین خود را به آدرس اشتباهی بفرستید دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.
 • عدم وجود هیچگونه شخص یا نهاد پاسخگو و پشتیبان برای بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده.
  در دسترس بودن فقط از طریق کلید خصوصی کیف پول دیجیتالی؛ یعنی اگر رمز کیف پول دیجیتالی خود را فراموش کنید، سرمایه موجود در آن کیف برای همیشه از دسترس خارج می‌شود!
 • زمان‌بر بودن مدت انتقال و دریافت آن (دریافت بین 10 تا 30 دقیقه). البته این مورد را می‌توان با پرداخت کارمزد بیشتر و انتقال آنی برطرف کرد.

 

ویژگی رمزارز بیت‌کوین

بیت کوین مزایا و معایبی هم داره که در این مقاله توضیح کامل داده شده

 


نتیجه

رمز ارز بیت‌کوین تحولی عظیم در سیستم پرداخت مالی ایجاد و توجه همه را به خود جلب کرد و خیلی زود به یک فرصت سرمایه‌گذاری عالی و قابل اعتماد تبدیل شد. ما در این مقاله تلاش کردیم تا یک دید پایه از مفهوم ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین، زمان و نحوه پیدایش آن، ویژگی‌ها و انواع استراتژی معاملاتی بیت‌کوین ارائه دهیم ولی با این وجود، ورود موفق به بازار خرید و فروش آن و متحمل نشدن زیان مالی، نیازمند مطالعه و یادگیری هرچه بیشتر این تکنولوژی است.

اشتراک گذاری
نوشته های مشابه
نظرات کاربران

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Rick

  I’ll immediately grasp your rss feed as I can’t to
  find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly let me know in order that I may
  just subscribe. Thanks.

دانلود وایت پیپر