• 25 خرداد 1400
  • |
  • علی حیدری

دلایل مهم سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

یکی از حوزه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری در کل دنیا، ارزهای دیجیتال هستند. در ایران نیز بازار ارزهای دیجیتال طرفداران خاص خود را دارد و افراد زیادی در این بازار مشغول به خرید و فروش ارزهای دیجیتال و استخراج آنها هستند. این در حالی است که به دلیل آشفتگی بازارهای اقتصادی مانند بورس، اخیراً زمزمه‌هایی از تشویق افراد برای ورود به بازار جذاب ارزهای دیجیتال به گوش می‌رسد. از نظر فنی ارزهای دیجیتال را پول‌های دیجیتالی غیرمتمرکز در نظر می‌گیرند؛ زیرا این پول‌ها بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی به‌ صورت یک شبکه همتا به ‌همتا فعالیت می‌کنند و تراکنش‌ها در این سیستم به‌ صورت مستقیم و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شوند. در چند سال گذشته ارزش ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت‌کوین در بازارهای جهانی افزایش چشم‌گیری داشته‌اند. مثلاً ارزش بیت‌کوین از چند دلار آمریکا به چند هزار دلار رسیده است؛ از این ‌رو با گذشت زمان تعداد شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که ارزهای دیجیتال را در معاملات خود می‌پذیرند نیز در حال افزایش است. در این مقاله قصد داریم تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری بر روی بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کرده و همچنین درباره خطرات و ریسک‌هایی که در این بازار وجود دارند، صحبت کنیم.


دلایل سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

  • در کشورهایی که نرخ تورم به شکل چشم‌گیری در حال افزایش است و ارزش پول ملی روزبه‌روز کم می‌شود، یکی از بهترین روش‌های برای حفظ سرمایه، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است.

 

  •  دلیل دیگر می‌تواند این باشد که فرد به این ارزها اعتقاد دارد و تصور می‌کند این ارزها می‌توانند آینده مالی دنیا را متحول کنند و با کاهش نقش دولت‌ها و سازمان‌ها؛ جهان را به‌ جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.

 

  • دلیل سوم نیز این است که افراد زیادی این تکنولوژی را درک کرده و به آن باور دارند، به جهت این درک و باور به آن اعتماد و روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

دلایل سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال؛ پر است از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همه افرداد می‌توانند به فعالیت در این حوزه بپردازند.

 


مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

طبق پروتکل‌های ارزهای دیجیتال، هیچ شرکتی در تمام کشورهای دنیا در لیست تحریم‌های ارز دیجیتال قرار نخواهد گرفت و به همین دلیل، همه کشورهای دنیا به‌خصوص کشورهایی که تحریم هستند (مانند ایران)، با سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال می‌توانند به ‌راحتی با سایر کشورها مبادله کنند. یکی از مزیت‌های استفاده از ارزهای دیجیتال ناشناس بودن افراد در معاملات رمزارزها است که این موضوع می‌تواند یکی از مهم‌ترین فاکتورهای استفاده از این ارزها باشد.

همان‌طور که اشاره کردیم مسئله تحریم‌ها یا موارد بسیار دیگری وجود دارند که افراد و کشورها نمی‌خواهند اسم آنها در معاملات ثبت شود که یکی از این مسائل می‌تواند فرار مالیاتی باشد؛ زیرا به ارزهای دیجیتال مالیات تعلق نمی‌گیرد. همچنین سرمایه‌گذاران  ارزهای دیجیتال می‌توانند به آسانی و در هر مکانی که باشند این ارزها را به ارزهای دیجیتالی دیگر مانند بیت‌کوین و اتریوم یا به ارزهای رایج امروزی مانند دلار، پوند و یورو تبدیل کنند.

بنابراین با توجه به مواردی که گفته شد، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند مزایای زیادی را  برای کاربران به ارمغان بیاورد. جدا از مزیت‌های زیادی که ارزهای دیجیتال دارند، استفاده از آنها بدون ریسک هم نیست و می‌تواند خطراتی را برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. در ادامه قصد داریم تا ریسک‌ها و خطرات سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

 

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

مزیت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بی تاثیر بودن تحریم‌ها است

 


ریسک سیستماتیک و مدیریت آن در بازار ارزهای دیجیتال

ریسک سیستماتیک نام‌های دیگری نیز دارد که ریسک بازار و ریسک غیر قابل تقسیم، پرکاربردترین آنها است؛ ریسک سیستماتیک کل بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد و فقط بر روی یک ارز دیجیتال یا یک گروهی از ارزهای دیجیتال تأثیر نمی‌گذارد.

برای در امان ماندن از ریسک سیستماتیک بازار، بهترین کار درگیر کردن بخشی از سرمایه در خارج بازار ارزهای دیجیتال و ایجاد تنوع در سبک‌های مختلف سرمایه‌گذاری است. همان‌طور که می‌دانید، ازآنجایی‌که ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک‌چین هستند، بنابراین امکان تقلب و کلاهبرداری در این ارزها به‌ شدت کم می‌شود.

 

خطرات کلاهبرداری در زمینه ارزهای دیجیتال و راهکارهای جلوگیری از آن

مانند هر بازار دیگری متاسفانه در ارزهای دیجیتال هم شاهد کلاهبرداری هستیم؛ به طوری که در چند سال گذشته این موارد در بازار ارزهای دیجیتال به روش‌های جدیدتری اتفاق می‌افتد. از آنجا که در تراکنش‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال امکان پیگیری، ردیابی و شناسایی هویت افراد وجود ندارد، افرادی که قصد دارند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، باید با روش‌های رایج کلاهبرداری در این زمینه آشنا باشند.

 

خطرات کلاهبرداری در زمینه ارزهای دیجیتال

برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال حتما باید با روش‌های کلاهبرداری در این بازار آشنا شوید.

 


ارز دیجیتال تقلبی

ارزهای محدودی هستند که با استفاده از آنها می‌توان اقدام به کلاهبرداری کرد؛ اصلی‌ترین ارزی که نسخه تقلبی آن در بین مردم مخصوصاً در داخل کشور، زیاد شده تتر یا همان دلار دیجیتال است. روش کلاهبرداری به این شکل است که برخی از ارزهای دیجیتال مانند تتر از نوع توکن بوده و همان‌طور که می‌دانید، توکن‌ها بلاک‌چین مستقل ندارند و این ارزها را روی شبکه بلاک‌چین ارزهای دیگر می‌سازند.

افراد کلاهبردار با استفاده از قرارداد هوشمند بر روی شبکه‌های بلاک‌چین، یک ارز دیجیتال جدید درست می‌کنند و نام آن را نیز مانند تتر اصلی تنظیم می‌کنند و پس ‌از آن این تترهای تقلبی را به ‌جای تتر اصلی می‌فروشند. در واقع ارزی که شما دریافت می‌کنید سکه‌ای تقلبی نیست، بلکه شما یک سکه واقعی و کاملاً جدید را دریافت می‌کنید، اما این سکه ارزش خاصی ندارد و به شما تحت عنوان تتر که هر واحد آن معادل یک دلار است فروخته می‌شود.

به عنوان مثال در صورتی که رمزارز تلقبی خریداری کرده باشید و به حساب کیف ‌پول خود منتقل کنید؛ به دلیل تقلبی و بی‌ارزش بودن آن بالانس یا اعتبار شما افزایش نخواهد یافت.

مسئله مبهم دامنه نوسان

یکی از جذابیت‌های بازار رمزارزها برای عده کثیری از مردم، عدم وجود دامنه نوسان در این بازار است. به اعتقاد آنها یکی از محدویت‌هایی که در بازار بورس وجود دارد وجود دامنه نوسان تعیین‌شده برای سهم است و این موضوع آنها را از کسب سودهای بسیار زیاد باز می‌دارد.

اما به گفته کارشناسان بازارهای مالی، نکتۀ مغفول این است که عدم وجود دامنه نوسان مانند یک شمشیر دو لبه است. به اعتقاد آنها عدم وجود دامنه نوسان همانطور که می‌تواند موجب افزایش سوددهی برای فعالین بازار شود، می‌تواند ضررهای هنگفتی را نیز بر آنها تحمیل کند.

لذا در اینجا بحث تخصص، دانش، اطلاعات کافی و شناخت درباره بازار مطرح می‌شود و در صورتی که فردی بدون داشتن موارد گفته‌شده و از روی ناآگاهی وارد این بازار شود می‌تواند متحمل ضررهای سنگینی شود. بر این اساس مسئله عدم وجود دامنه نوسان در این بازار؛ موضوعی مبهم بوده و همواره مانند یک شمشیر دو لبه عمل خواهد کرد.

 

دامنه نوسان ارزهای دیجیتال

جذابت بازار ارزهای دیجیتال عدم وجود دامنه نوسان می باشد

 


نکات مهم در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و مدیریت ریسک

یادگیری موارد مربوط به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است؛ اگر شما نیز قصد ورود به دنیای شگفت‌انگیز ارزهای دیجیتال را دارید حتماً قبل از شروع معامله موارد زیر را در نظر بگیرید:

سیاست‌های قانونی کشور را در نظر بگیرید

با وجود اینکه ماهیت ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری بر روی آنها در بیشتر کشورهای دنیا پذیرفته‌شده است، اما در برخی از دولت‌ها محدودیت‌هایی برای مبادلات ارزهای دیجیتال اعمال ‌شده است. البته با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، ممکن است این قوانین و محدودیت‌ها تغییر کنند؛ بنابراین بهتر است در این زمینه همواره اطلاعات خود را به ‌روز نگه ‌دارید.

سعی نکنید در همان روز ضرر خود را جبران کنید

همه سرمایه‌گذاران ممکن است در برخی از شرایط بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند؛ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیز شامل این امر می‌شود. برخی از افراد هنگامی ‌که در یک سرمایه‌گذاری ضرر می‌کنند، کنترل خود را ازدست ‌داده و برای جبران خسارت تصمیم‌های احساسی می‌گیرند. مهمترین نکته درباره سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و به طور کلی بازارهای مالی، تصمیم‌گیری در زمان مناسب و حفظ آرامش است. به خاطر داشته باشید که عجله کردن و تصمیم‌گیری احساسی برای جبران خسارت شما را در مسیر ضرر بزرگ‌تری قرار می‌دهد.

سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال اشتباه است

هنگامی‌که سرمایه‌گذاری خود را روی چندین ارز دیجیتال انجام می‌دهید، شانس شما برای کسب سود افزایش پیدا می‌کند. از طرفی اگر فقط روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، با کاهش قیمت رمزارز خریداری‌شده شما ممکن است تمام دارایی خود را از دست دهید. به همین دلیل عاقلانه نیست که تمام دارایی خود را روی یک ارز سرمایه‌گذاری کنید؛ به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری بر روی برخی از ارزهای پایدار مانند تتر، حاشیه امنیت خوبی را برای شما در این بازار فراهم می‌کند.

 

سرمایه‌گذاری اشتباه

سرمایه گذاری روی یک ارز اشتباه است

 

مسائل امنیتی را در نظر داشته باشید

برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال کیف پول‌های زیادی به‌صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد؛ اما تمام این پلتفرم‌ها و کیف پول‌های موجود برای ذخیره و خریدوفروش ارز دیجیتال معتبر نیستند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال، این موضوع را مدنظر داشته باشید. نکته مهم در امنیت کیف پول‌ها، حفاظت از رمز عبور کیف پول است و هرگز نباید کلید خصوصی خود را در اختیار افراد دیگر قرار دهید.

 


نتیجه

برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیز مانند هر بازار دیگری به تحقیق و کسب دانش نیاز است؛ همان‌طور که گفتیم در سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در نظر گرفت، انتخاب صرافی معتبر است. قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، فرد باید اطلاعات لازم درباره این بازار را جمع‌آوری کند و خود را در برابر خطرات پیش رو آماده کند؛ کارشناسان توصیه می‌کنند که افراد حتماً گزینه‌های خود را برای مبادله ارز و ذخیره‌سازی آن و همچنین روش‌های سرمایه‌گذاری بررسی کنند.

بنابراین آشنا شدن با این بازار و درک ماهیت ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران را برای موفقیت بالقوه آماده می‌کند؛ حتی اگر در استراتژی‌های معاملاتی و زمینه‌های تجارت مالی تجربه قابل ‌توجهی دارید، به یاد داشته باشید که ارزهای دیجیتال نسبت به هر بازار دیگری از نظر نوسانات، نقدینگی و پیش‌بینی روندها بسیار متفاوت هستند.

اشتراک گذاری
نوشته های مشابه
نظرات کاربران

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود وایت پیپر