• 25 خرداد 1400
 • |
 • علی حیدری

رمز ارز ریپل چیست؟

بعد از رکود اقتصادی که به ‌تازگی در سرتاسر دنیا پیش آمد و به تبعیت از آن شاهد کاهش ارزش جهانی دلار بودیم، اغلب سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری به سمت بازارهایی همچون بازار ارزهای دیجیتال و طلا روی آوردند و از این بازارها بعنوان ابزاری جهت حفظ دارایی خود در مقابل تورم استفاده کردند. با این ‌وجود اگر ارز دیجیتال بیت‌کوین تنها رمز ارزی است که بعد از شنیدن واژه ارزهای دیجیتال به ذهن شما خطور می‌کند، لازم است بدانید که در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال دیگری نیز پا به بازار ارزهای دیجیتال گذاشته‌اند و با روند موفقی که داشته‌اند، توانسته‌اند نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سمت خود جلب کنند. یکی از این ارزهای دیجیتال ریپل است که هم‌اکنون در بین ۵ آلت کوین برتر ازنظر ارزش بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد؛ از جهتی درست برعکس رمزارز بیت‌کوین که هیچوقت هدف خود را تبدیل ‌شدن به یک ماشین پرداخت ساده قرار نداد، ارز دیجیتال ریپل پروتکلی متن‌باز است که هدف از طراحی آن انجام سریع‌تر و ارزان‌تر تراکنش‌ها است. در حال حاضر سرعت انجام پرداخت‌های بین‌المللی و برون‌مرزی بسیار پایین است و جهت عملی کردن چنین پرداخت‌هایی کاربران باید هزینه‌های بسیار زیادی راه متقبل شوند و دراین ‌بین، ریپل به‌ وسیله توکن خود قصد دارد تا این روند را به ‌طور کامل تغییر دهد. لذا در این محتوا قصد داریم تا به معرفی ریپل بپردازیم و به صورت کامل تمامی زوایای آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.


رمز ارز ریپل (Ripple) چیست؟

نخستین نکته‌ای که درباره رمز ارز ریپل باید بدانید این است که هم یک پلتفرم و هم یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود؛ در واقع پلتفرم ریپل یک پروتکل متن‌باز است که در جهت انجام پرسرعت و ارزان‌تر تراکنش‌ها طراحی شده‌است. طرفداران ارز دیجیتال ریپل اعتقاد دارند که با توجه به هدف این پروژه که ارتقای نقل و انتقالات برون‌مرزی به وسیله دفتر کل توزیع‌شده است، خواهد توانست تاثیر گسترده‌ای بر تجارت، حوزه‌های مالی و اقتصاد جهانی بگذارد.

در نقطه مقابل مخالفان رمز ارز ریپل بر این باور هستند که اولاً محصولات این پروژه بسیار پیچیده‌اند، ثانیاً لزومی بر وجود توکن آن وجود ندارد و نهایتاً اینکه ریپل با مفهوم تمرکززدایی فاصله بسیاری دارد.

 

ارز دیجیتالی ریپل

ریپل هم پلتفرم است و هم رمز ارز ریپل

 


تاریخچه ریپل

در مورد تاریخچه ریپل باید از اینجا شروع کنیم: ریپل در واقع نام یک کمپانی بزرگ آمریکایی است که مرکز آن در شهر سانفرانسیسکو قرار دارد و چیزی نزدیک به سیصد کارمند دارد که مشغول به تحقیق و فعالیت در عرصه تکنولوژی هستند و در این راستا محصولات مالی غیرمتمرکز تولید می‌کنند. در حقیقت عمده تمرکز رمز ارز ریپل بر آسان کردن انتقال پول و دارایی‌های مختلف در سرتاسر جهان است تا بتواند نقل ‌و انتقال پول بین بانک‌ها و خارج از مرزها را با سرعتی بالاتر، ارزان‌تر و به ‌صورت غیر متمرکز فراهم کند.

در حقیقت می‌توانیم نتیجه بگیریم که این شرکت با ایجاد ارز دیجیتال ریپل توانسته است تحولی بزرگ در حوزه پرداخت‌های بین‌المللی ایجاد کند. ورود ریپل به حوزه نقل و انتقالات بانکی سریعاً مورد استقبال بانک‌ها و کاربران قرار گرفت و چندین بانک و موسسه اعتباری شروع به استفاده از  آن به شکل آزمایشی کردند.

 

تاریخچه رمز ارز ریپل

ریپل کمپانی بزرگ آمریکایی است که مرکز آن در شهر سانفرانسیسکو قرار دارد

 


چرا رمز ارز ریپل محبوب است؟

رمر ارز ریپل با هدف ارتقای نقل و انتقالات بین‌المللی پا به عرصه ارزهای رمزنگاری شده گذاشت و تلاش خود را کرد تا به ‌وسیله فناوری‌های خود، فضای مطلوبی را جهت مبادلات بین‌المللی به وجود بیاورد. در حقیقت انجام مبادلات بین‌المللی به شکل سنتی، دو نقطه‌ضعف عمده داشتند که همواره اعتراض کاربران را در پی داشت:

 

 • اول اینکه نقل و انتقالات برون ‌مرزی هزینه بسیار زیادی داشتند و هزینه نیز باید در ابتدا پرداخت می‌شد، حال آنکه ریپل با چنین موضوعی مخالفت دارد و بر این باور است که نقل و انتقالات برون‌ مرزی باید با کمترین هزینه انجام شوند.

 

 • دوم اینکه زمانی که جهت انجام مبادلات برون ‌مرزی لازم است بسیار طولانی است و باعث خواهد شد تا کاربر مدت‌ها در انتظار بماند و با مشکلات زیادی روبه‌رو شود، اما ریپل در جهت حل این مشکل از فناوری خود بهره برده و می‌تواند مبادلات برون ‌مرزی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

 

از این ‌رو اساساً این دو مورد را می‌توان از جمله دلایل عمده محبوبیت ارز دیجیتال ریپل در بین کاربران نامید.

 

محبوبیت ریپل

رمز ارز ریپل با هدف ارتقای نقل و انتقالات بین‌المللی به وجود آمد

 


ارتقای نقل و انتقالات برون‌مرزی به‌وسیله ریپل

ریپل توانسته است نقش مهمی را در عرصه تکنولوژی‌های بلاک‌چین ایفا کند و برخلاف دیگر پروژه‌های فعلی عرصه ارزهای دیجیتال که به دنبال جدا کردن مسیر خود از سیستم بانکداری سنتی هستند و هدف آنها این است که با تمرکززدایی، واسطه‌ها را از تراکنش‌های مالی کنار بگذارند، ریپل تلاش می‌کند تا با بانک‌های سنتی همکاری کند.

طرفداران پروژه ریپل این موضوع را بیان می‌کنند که سیستم فعلی نقل و انتقالات پول در خارج از مرزها و برای ارزهای گوناگون دیگر کارآمد نیست و جهت انجام پرداخت‌های بین مرزی از سوی مشتریان، بانک‌ها باید در کشور مقصد هم دارای حساب باشند و این امر بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است.

 


محصولات پیچیده رمز ارز ریپل

مهمترین محصولاتی که شرکت ریپل به عرضه آنها می‌پدازد و قصد داریم به صورت کامل به معرفی آنها بپردازیم عبارتند از:

 

 • ایکس کارنت (xCurrent)

 • ایکس وایا (xVia)

 • ایکس رپید (xRapid)

 • رمزارز ریپل با نماد اختصاری XRP

 • ایکس کارنت (xCurrent)

 

این محصول یک پلتفرم است که بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی از آن در جهت انجام پرداخت‌های برون ‌مرزی خود استفاده می‌کنند و از یک پروتکل پیام‌رسانی ‌بهره می‌برد که داده‌های ضروری پرداخت را استخراج می‌کند و پس از تکمیل فرایند اعتبار سنجی، وجوه به ‌وسیله طرفین تراکنش قفل خواهد شد.

با این‌ وجود تعدادی امضای رمزنگاری ‌شده ایجاد خواهند شد که موجودی طرف ارسال‌کننده وجه و پذیرش طرف دوم تراکنش را تأیید خواهند کرد و در نهایت وجوه به ‌طور همزمان میان طرفین تراکنش انتقال پیدا می‌کند. پلتفرم ایکس‌کارنت از یک فناوری دفتر کل توزیع‌شده تحت عنوان اینترلجر بهره می‌برد که خود این فناوری نیز به ‌وسیله ریپل توسعه داده‌شده است.

لازم به ذکر است که پلتفرم ایکس کارنت در حال حاضر بیشترین میزان استفاده را در بین پلتفرم‌های مرتبط با رمز ارز ریپل دارد و از آن جهت انجام تراکنش‌های لایو یا زنده استفاده می‌کنند.

ایکس وایا (xVia)

اکس وایا یک رابط کاربری است که هدف از طراحی آن سهولت استفاده از اکس کارنت و اکس رپید است و با استفاده از محصولات شبکه ریپل، می‌تواند با مؤسسات مالی ارتباط برقرار کند، پرداخت‌ها را ردیابی کند و پیش فاکتورهای تراکنش‌ها را صادر کند.

ایکس رپید (xRapid)

اکس رپید به توکن ارز دیجیتال ریپل وابسته است و هدف از طراحی آن آسان‌تر کردن فرایند تأمین نقدینگی است و در پرداخت‌هایی که ارزهای آنها غیر نقد است، اغلب از اکس رپید استفاده می‌کنند. در حقیقت این پلتفرم با تبدیل کردن ارز مبدأ به ریپل (XRP) و تبدیل XRP به ارز مقصد، فرایند تأمین نقدینگی تراکنش را آسان کرده که این امر باعث خواهد شد تا بانک مبدأ نیازی به دسترسی به وجه در حساب بانک و کشور مقصد نداشته باشد.

توکن ارز دیجیتال ریپل (XRP)

XRP توکن رسمی رمز ارز ریپل  است و هم ‌اکنون در بین پنج توکن با ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد؛ نکته قابل ‌توجه در مورد این توکن این است که به ‌هیچ ‌وجه قابل ‌استخراج نیست و تمامی صد میلیون موجودی آن در سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه گردید.

کاربرد اصلی این رمزارز انتقال ارزش در شبکه ارز دیجیتال ریپل است و در واقع نقش واسطه‌ای را برای دیگر مبادلات ایفا خواهد کرد، از طرفی دیگر این توکن یک پروتکل متن‌باز و یک شبکه غیرمتمرکز توزیع شده‌ همتا به همتا است که کاربرد اصلی آن در امور بانکداری و امور مالی است.

به علت محدودیت استفاده در نقل و انتقالات برون مرزی، بسیاری از کارشناسان باور دارند که ارزش ریپل در توکن آن نیست و بیشتر در ایکس کارنت است که توانسته پرداخت‌ها را به شکل ساده‌تری انجام دهد. جدا از این برخی دیگر از کارشناسان نیز باور دارند که نوسانات قیمتی توکن ریپل مانع تبدیل آن به یک روش پرداخت عملی خواهد شد.


الگوریتم توافق اجماع پروتکل ریپل (RPCA) چیست؟

بر خلاف ارز دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم، رمزارز ریپل دارای بلاک‌چین نیست و باعث به وجود آمدن این سوال شده‌است که چگونه تراکنش‌های آن تایید شده‌است و چگونه از صحت و اعتبار شبکه اطمینان حاصل خواهد شد؟ اینجاست که ریپل پاسخ این سؤال را به ‌وسیله فناوری ابداعی خود یعنی الگوریتم توافق اجماع پروتکل ریپل یا RPCA  خواهد داد.

عبارت توافق اجماع در عنوان این الگوریتم بدین معنی است که اگر تمامی نودها یا گره‌ها با هم در توافق قرار بگیرند، مشکلی در سیستم به وجود نخواهد آمد. مثلاً فرض کنید که کشوری چنین سیاست‌مدارانی دارد و آنها دورهم جمع شده و با یکدیگر اتفاق‌نظر دارند که می‌توانند شروع‌کننده یا پایان دهنده یک جنگ باشند؛ مالیات‌ها را افزایش داده یا تصمیمات بی‌شمار دیگری بگیرند، اما اگر یکی از آنها نیز با این تصمیمات موافق نباشد تا وقتی‌که نظر وی موافق نشود هیچ ‌کدام از این موارد عملی نخواهد شد.

 

الگوریتم ریپل

رمز ارز ریپل فناوری ابداعی خود یعنی الگوریتم توافق اجماع پروتکل ریپل یا RPCA  خواهد داد که امنیت و صحت تراکنش را تایید می کند

 


تفاوت بیت کوین و ریپل

در حقیقت سرورهای اعتبارسنجی و مکانیزم توافق اجماع است که باعث شده تا بیشتر کاربران این تصور را داشته باشند که ریپل نیز یک فناوری مبتنی بر بلاک‌چین است. اگرچه که ریپل نیز یک شبکه اجماع‌گرا است، ولی درست برعکس بیت‌کوین مبتنی بر بلاک‌چین نیست. در حقیقت ارز دیجیتال ریپل در جهت استفاده کمپانی‌های بزرگ ساخته‌شده و با وجود اینکه در پرداخت‌های شخص به شخص نیز از آن استفاده می‌گردد، ولی تمرکز اصلی آن به‌حساب نمی‌آید.

تا الان ارز دیجیتال ریپل توانسته نزدیک به چهل میلیون تراکنش پردازش‌شده بدون ایراد داشته باشد و به عنوان ارز دیجیتال پایداری شناخته شود و این قابلیت را دارد تا هزار و پانصد تراکنش در ثانیه را پردازش کند و این رقم برای بیت‌کوین سه الی شش تراکنش در ثانیه است. تفاوت دیگری که ریپل با بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال دارد این است که قابل‌استخراج نیست؛ از طرفی استفاده از توکن این ارز دیجیتال به‌طور کامل از شبکه ریپل مستقل است و این بدین معنی است که بانک‌ها جهت انتقال ارزهای فیات خود نیازی به توکن آن یعنی XRP نداشته و این دقیقاً همان نکته‌ای است که بیشتر سرمایه‌گذاران خرد در زمان خرید این توکن از آن اطلاعی ندارند.

 

تفاوت بیت‌کوین و ریپل

مهمترین تفاوت سیستم اعتبار سنجی بیت کوین و رمز ارز ریپل است

 


آیا سرمایه‌گذاری بر روی رمز ارز ریپل گزینه‌ای مناسب خواهد بود؟

نکته‌ای که باید آن را در نظر داشته باشید این است که سرمایه‌گذاری بر روی هیچ دارایی کاملاً تضمین‌شده نیست و هر نوع سرمایه‌گذاری ریسک‌های مخصوص به خود را دارد. اما می‌توانیم با بررسی نقاط قوت و ضعف ریپل، به نتیجه‌ای حدودی در مورد این پرسش برسیم:

نقاط قوت رمز ارز ریپل

 • ریپل یک سازمان رسمی است که جمع کثیری از بانک‌ها به آن اعتماد دارند.
 • با افزایش تعداد بانک‌های پشتیبانی‌کننده از ریپل، ارزش توکن آن نیز افزایش خواهد یافت.

نقاط ضعف رمز ارز ریپل

 • ریپل به ‌شدت متمرکز است و هر لحظه این امکان وجود دارد تا توسعه‌دهندگان آن میزان انتشار یا عدم انتشار آن را کنترل کنند.
 • اگر کدهای شبکه ریپل در دسترس کاربران قرار بگیرند، امکان هک شدن آن بسیار بالا خواهد بود.


آینده ارز دیجیتال ریپل

در حال حاضر ارزهای دیجیتال در حال افزایش محبوبیت خود در سرتاسر دنیا هستند و می‌توان اذعان کرد که برخلاف بیشتر مردم جهان فقط سیاستمداران، دولت‌ها و بانکداران هستند که با این ارزها مخالفت دارند. اگرچه این مخالفت‌ها به دلیل از میان برداشتن انحصارطلبی این دسته‌ها در جهان و ایجاد تحولی عظیم در سیستم‌های متمرکزی است که فسادهای دولتی و سازمانی را از بین برده است.

با این ‌وجود باگذشت زمان و افزایش فشار عمومی در سرتاسر جهان و همچنین رشد آگاهی فردی در بین مردم جهان نسبت به این فناوری، پذیرش ارزهای رمزنگاری شده در بین دولت‌ها و حکومت‌ها نیز بیشتر خواهد شد و این به بدان معنی است که ریپل به دلیل ساختار خود بیشتر از هر ارز دیجیتال دیگری از این موضوع سود خواهد برد.

 

آینده رمز ارز ریپل

رمز ارز ریپل در حال افزایش محبوبیت خود در سرتاسر جهان ستند

 


ذخیره و نگهداری رمز ارز ریپل

در صورت خرید ارز دیجیتال ریپل می‌توانید دارایی خود را در تعداد بیشماری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند بایننس ذخیره و نگهداری کنید. پیشنهاد ما این است که از کیف پول‌های ارز دیجیتال برای ذخیره و نگهداری ریپل خود استفاده کنید. برای مثال پیشنهاد می‌کنیم از کیف‌پول‌هایی مانند لجر یا ترزور استفاده کنید که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

خرید و فروش ریپل

خارج از کشور

در صورتی که می‌خواهید از بروکرهای خارجی مانند بایننس و کوینکس جهت خرید و فروش ریپل استفاده کنید؛ ابتدا باید وارد سایت این صرافی‌ها شوید و پس از ثبت‌نام در آنها به معامله روی این ارزهای دیجیتال بپردازید. معامله و فعالیت در این صرافی‌ها به دلیل شرایط تحریمی با موانع و ریسک‌های زیادی همراه است که پیشنهاد می‌کنیم از این راه استفاده نکنید.

داخل کشور

در صورتی که قصد معامله روی ارزهای دیجیتال مانند ریپل را دارید پیشنهاد می‌کنیم از صرافی‌های معتبر داخلی مانند والکس، نوبیتکس و تبدیل استفاده کنید که ریسک کمتر و امنیت بسیار بیشتری نسبت به روش اول دارد. برای معامله روی ارزهای دیجیتال در این صرافی‌ها ابتدا باید مراحل صبت‌نام و احراز هویت را در آنها به اتمام برسانید و سپس حساب خود را به صورت ریالی شارژ کنید و به خرید یا فروش رمزارزها بپردازید.


نتیجه

رمز ارز ریپل را می‌توان یکی از اصلی‌ترین رقبای سیستم مالی سنتی دانست که در سراسر دنیا از آن استفاده می‌شود؛ زیرا می‌تواند تاثیر بسزایی در این حوزه ایجاد کند. عموم ارزهای دیجیتال با هدف پیروی از ساختار غیرمتمرکز به وجود آمدند، اما باید به این نکته توجه داشت که رمزارز ریپل مسیری متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال را پیش گرفته است و از این رو عملکرد و ساختاری متفاوت از آنها دارد.

فارغ از اینکه بخواهید روی ریپل معامله کنید یا خیر، باید در نظر داشت که با توجه به بنیان این رمزارز، محبوبیت و پذیرش آن میان عموم مردم جهان و تغییرات قیمتی که داشته است، می‌توان آینده درخشانی را برای آن متصور بود.

در این مقاله سعی داشتیم رمزارز ریپل را معرفی کنیم و به صورت کامل در مورد تکنولوژی و ساختار آن، محصولات این پروژه، بانک‌ها و شرکت‌هایی که با آن همکاری می‌کنند، نحوه خرید و فروش و نگهداری آن نکاتی را متذکر شویم؛ زیرا این رمزارز یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری میان عموم مردم جهان است.

اشتراک گذاری
نوشته های مشابه
نظرات کاربران

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود وایت پیپر